Gerontoloji (Sayısal)

Gerontoloji  kısaca yaşlılık bilimi olarak bilinir.  İlk olarak 1903 yılında İlya Meçnikov tarafından kullanılmıştır. 1930’lu yıllardan beri ABD ve Avrupa’da anabilimdalı olarak  üniversitelerde okutulmaktadır.  Türkiye’de ise 2006 yılında Akdeniz Üniversitesinde kurulmuştur. Tüm dünyada yaşlı nüfusun diğer nüfusa oranla artması, ayrıca şehir hayatının zorluğu bölüme olan gereksinimi artırmaktadır.

Bölüm yaşlıların yalnızca hastalık nedeniyle sağlık bakımı değil aynı zamanda sosyal hayattan izole ve başkalarına bağımlı olmadan yaşamını sürdürülebilmesi için sosyal yönden desteklenmesini amaçlamaktadır. Gerontoloji bölümü yaşlı bireylere edinilen teorik ve pratik uygulamalarla özgürlük alanı yaratmaktadır.

Gerontolojİ Bölümü mezunları hastaneler, klinikler, bakımevleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri, bakanlıklar (sağlık, aile ve sosyal politikalar gibi), huzurevleri, aile danışma merkezleri, gündüz bakımevleri, üniversiteler, araştırma merkezleri, yeni hizmet/ürün geliştiren firmalar, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve evde bakım hizmetlerinde çalışmaktadır. Gerontolojide teorik ağırlıklı çalışmalar yapacak bilim insanlarına da ihtiyaç olduğu için, isteyen gerontologlar Yüksek Lisans ve Doktora programlarına katılarak akademik kariyer yapabilirler.

paylaş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.