İKTİSADİ – İDARİ BİLİMLER

İktisadi ve idari bilimler fakültesi (İİBF) toplumun yönetici ve vasıflı personel ihtiyacını karşılayacak şahıslar yetiştiren fakültedir. Türkiye’nin hemen her üniversitesinde bulunmaktadır.

İİBF’de yer alan bölümlerin hepsi ekonomi biliminin (İktisat)  ayrıntılarından türemiştir. Eskiden ekonomi bölümlerinde okuyanlar bazılarını zorunlu, bazılarını da seçimlik ders olarak alırlardı. Zamanla bunlar ekonomi bölümünden ayrılarak ayrı birer bölüm oldular. İlk ayrılan ve popüler olanı işletmecilik oldu.

İngilizce, muhasebe ve hukuk bilgisinin yüksekliği bu bölümlerde okuyanlar için önemli bir fark yaratır. Örneğin ekonomi bölümünde okuyan birisi bu üç bilgiyi de portföyüne katmışsa sırtı yere gelmez.

Üniversite eğitimi bir çerçeve verir. O çerçeveden yararlanarak alınacak eğitimi ise siz belirlersiniz. Ne kadar öğrenmek isterseniz o kadar öğrenirsiniz. Her üniversite mezunu okuduklarını analiz edecek ve sonuçlar çıkaracak aşamaya gelmiş olmaz.

Çevremizde üniversite bitirdiği halde aradığını bulamamış çok insan var. İleri sürülebilecek en kolay gerekçe “torpil bulamadığım için böyle oldu” gerekçesidir. Gerçekten de bir takım yerlerde kayırma müessesi işlese de oralara bileğinin gücüyle giren pek çok kişi de var. O zaman hedef torpili olmayan o kişilerin arasına girmek olmalıdır.      (Mahfi Eğilmez)

Ekonomi (İktisat) ; üretim, ticaret, dağıtım ve tüketim, ithalat ve ihracattan oluşan insan etkinliğidir. İnsanın ihtiyaçlarını karşılamada yapılan her türlü faaliyeti içerir.

•          Sinemalarda patlamış mısır neden pahalıdır?

•          İyi bir kullanılmış araba almak neden zordur?

•          Vergi toplamanın en uygun yolu nedir?

•          Neden bazı ülkeler zenginken diğerleri yoksuldur?

Bunlar ekonomistlerin sorduğu ve cevaplamaya çalıştığı soruların sadece birkaçıdır. Pek çok kişi Ekonomi biliminin sadece döviz kurları, faiz oranları ve milli gelir gibi konularla ilgilendiğini düşünür. Evet, ekonomiyi anlamak için, döviz kurları, enflasyonun nedenleri, faiz oranlarının etkileri ve milli gelirin belirleyicileri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Ne var ki, ekonomi eğitimi bundan çok daha fazlasını içerir. İyi bir ekonomi eğitimi dünyaya bakışınızı ve çevrenizdeki olayları algılama biçiminizi değiştirir.

Bazı Çalışma Alanları : T.C. Merkez Bankası , Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sermaye Piyasası Kurumu, Rekabet Kurumu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Bankalar, Finans Kuruluşları, Denetim Kurumları, Özel Firmaların Pazarlama ve Satış Departmanları

Görevler

•   Çalıştıkları kurumun ham madde ve insan gücü kaynaklarının en karlı biçimde kullanılması için plan ve strateji belirler,

•   Üretilen mal veya hizmetin maliyetini ve satıştan alınacak karı hesaplar,

•   Uluslararası piyasalar ve iç piyasadaki değişiklikleri takip eder, bunların doğrultusunda ürün, iş gücü ve kaynak ihtiyaçlarını belirler,

•   Ekonomik politikalar ve planlar geliştirir,

•   Para değerinin düşmesi/ yükselmesi, enflasyon, istihdam, enerji maliyeti ve para politikaları gibi konuların iç-dış alım ve satımdaki etkilerini inceler,

•   Piyasa araştırmaları için veri toplama yöntemleri geliştirir, verileri analiz eder ve raporlar,

•   İstatistiksel teknikler kullanarak ekonomik olaylar ile ilgili tahminler yapar,

•   Çalıştıkları kurum için ekonomik ilişkiler ile ilgili tavsiyelerde bulunur.

İİBF’de Bölüm Seçimi (Mahfi Eğilmez)

Üniversite ve bölüm seçerken ileride ne yapacağınıza karar vermeniz çok önemli.

Akademik kariyer (üniversitede kalıp öğretim üyesi olmak) ya da mesleki kariyer şeklinde iki farklı yolunuz olabilir. İkisi birbirinden bağımsız değildir. Fakat akademik kariyerde seçtiğiniz alanda uzmanlaşmanız gerekiyor. Mesleki kariyerde kendi alanınız dışında bazı konuları çalışmanız gerekiyor.

Hedefleriniz doğrultusunda ilk yıldan iyi bir planlama yaparsanız mezun olduğunuzda ekonomi, işletme, muhasebe ve hukuk bilen, yabancı dil bilgisini iyi düzeye çıkarmış bir kişi olarak istediğiniz konumda çalışmanız mümkün olur.

Okulu bitirdikten sonra özel sektörde ya da çeşitli kurum ve kuruluşların sınavlarına girip oralarda çalışmayı planlıyorsanız ekonometri dışındaki bölümleri seçebilirsiniz. Bölümde eksik olan dersleri kendi başınıza çalışmanız gerekir.

Araştırmacı ya da ekonomi bilen bir yönetici olmayı planlıyorsanız İktisat / ekonomi bölümü ideal bölüm olabilir. Burada saydığım konular içinde kendi başına en zor öğrenilecek konu ekonometriden sonra ekonomidir.

Araştırmacı veya risk yönetim uzmanı olmak istiyorsanız Ekonometri okumanız isabetli bir karar olacaktır fakat muhasebe bilgisini seçmeli dersler ya da kendi imkanlarınızla öğrenmelisiniz. (iyi matematik bilgisi gereklidir.)

Maliye ve İşletme bölümleri diğer bölümlere kıyasla daha kapsamlıdır.

Uluslararası finans bölümü günümüzde çok kullanılan piyasa bilgilerini veren bir bölümdür. Yabancı dilini (ve özellikle İngilizce) geliştirebilecek olanlar için tavsiye edilebilir.

Kafanızda kaymakamlık gibi bir düşünce varsa o zaman sizin için ideal bölüm kamu yönetimi bölümüdür. Bu bölümde okuyacaksanız ekonomi ve muhasebeye ağırlık vermenizi öneririm. Eğer kaymakamlık sınavlarına girip de kazanamazsanız sizin diğer sınavlarda başarılı olmanız bu iki dalda eksikleri tamamlamanıza bağlı olacaktır.

Eğer mezun olduktan sonra insan kaynakları bölümlerinde çalışmayı planlıyorsanız Çalışma Ekonomisi sizin için idealdir.

NOT : Burada yer alan yazıların geneli http://www.mahfiegilmez.com/  sayfasından alınmıştır.

2018 -2019 Yılına dair Bazı Üniversitelere Ait  Puan ve Sıralama Bilgisi  (yök atlas)

ÜniversitePuan T.2018 Taban P.2018 başarı S.2019 Taban P.2019 Başarı S.
İktisat        BOĞAZİÇİ ÜNİV. – (İngilizce)EA477,524831488,215749
Ekonomi   KOÇ ÜNİV. – (İngilizce)(Burslu)EA512,051182514,981171
İşletme     GALATASARAY ÜNİV. – (Fransızca)EA461,6261.469475,3371.321
Maliye       ANKARA ÜNİVERSİTESİEA343,74581.524352,76290.905
Ekonometri MARMARA ÜNİV.EA275,975287.361289,780278.510
Uluslararası İşl.ve Tic. DOKUZ EYLÜL ÜNİV (İng)EA316,867138.153333,082132.908
Ulaştırma ve Lojistik   İSTANBUL ÜNİVEA284,744246.498298,454241.376
paylaş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.