GİDENLERE ve KALANLARA

GİDENLERE ve KALANLARA

Sevgili  gençler, dün tercih sürecinin son günüydü.   Hazırlık sürecini aratan, zorluk ve kararsızlıklar yaşadınız . 2020 yılının garipliği sınav sonuçlarına da ciddi bir şekilde yansıdı ki bu durum tercih sürecini zora soktu.   Çoğunuz son ana kadar tereddütler yaşadınız tercihler konusunda. Tercih yapan arkadaşlarıma ve kalan arkadaşlarıma gerekli gördüğüm konularda kısa bir yazı yazmak istedim. Faydalı olması dileği ile…

Tercih Yapıp Yerleşeceklere Öneriler :  Hangi bölüme, hangi üniversiteye giderseniz gidin, bölümün gerektirdiği birikime sahip olmanız gerekiyor. Dil ve bilgisayar artık her mesleğin olmazsa olmazı…  Mesleğe dair eğitimler bulunduğunuz şehirde yoksa , üniversitenin verdiği size sığ geliyorsa videolar ve uzaktan eğitimlerle istediğiniz bilgiye erişebileceğiniz sayısız kaynak var. Bunların dışında yaz dönemlerine ya da boş zamanlarınıza denk getireceğiniz mesleğinize dair uygulamalı stajlar sizi üniversite hayatının sonunda işe hazır edecek çalışmalardır.  İmkânlar ölçüsünde yurt dışı deneyimi size çok şey katacaktır. Tabi üniversiteden mezun olup kültürel  – sosyal anlamda kendinize bir şey katmamış olmanız durumunda bazen sertifikalarla bile edineceğiniz kazanımlar için yıllarınızı harcamanın ötesine geçemezsiniz.  

Hangi Bölüm İçin Kaldım?  Meslek seçiminde her zaman için önerim sizin kişiliğiniz ve yeteneklerinize paralel seçimler yapmanızdır. Tercihinizin doğruluğu kendinizi ne kadar tanıdığınızla bağlantılıdır.  Ülke gerçekleri  ve koşullar her zaman için sizin isteklerinizle örtüşmese de bir B seçeneğinizin varlığı sizi rahatlatacaktır. Örneğin Türkiye’de çok karşılık bulamayan Sanat Tarihinin onlarca üniversitede yer alması ne kadar anlamsızsa, bizim de önümüzdeki 4 yıl sonrasını düşünmeden hareket etmemiz o denli anlamsızdır.

Ne Yapmalıyım ?  Öncelikle kalma kararını verebilen arkadaşlarımızı gerçekten tebrik ediyorum. Çünkü yapamayacağı bir bölümü okumak yerine, yaşayamayacağı şehirlere gitmek yerine, hayatına müdahil olan konu-komşu, hısım – akraba ve çok bilmiş herkesi bir yıl daha çekme pahasına kalma kararını vermek cesurca verilmiş bir karardır. İnanın bir yıl çok çabuk geçer de bir yılı dolu dolu, bir işçi disiplini ile geçirmek, hedef odaklı mesai harcamak önemlidir.

Psikolojik Hazırlık Önemli :  Üniversiteye hazırlıkta her zaman yapılan hata, çok iyi ders çalışıp psikolojik hazırlığı, zaman yönetimini, sınav anı stres yönetimini göz ardı etmek olmuştur.  Dersleri önemsediğiniz ölçüde sınav konusunda kendinize olumlu telkinlerde bulunuz.  Sonuca değil  sürece odaklanmanız sizin daha kolay motive olmanızı sağlayacaktır. Sınavı gözünüzde büyütmemeniz de çok önemlidir. Her zaman için harcadığınız emeğe güvenin.

Başarı Kavramı Üzerine : Genelde insanlar başarıyı birincilikle özdeşleştirirler. Ebeveynler içinse başarı çocuğunun yazılılardan sürekli 90 – 100 alması, Tıp Fakültelerine, Hukuk Fakültelerine yerleşmesidir. Bana göre ise başarı öğrencinin koyduğu hedef kadarını yapmış olmasıdır, istediği bölüm 2 yıllık tarla bitkileri ise ve o bölüme yerleşmişse bu başarıdır.  Meslek lisesine gidip ilerde oto tamirci olmak istiyorsa o hedefe doğru attığı her adım başarıdır. Etiketlere odaklanmak, statünün esiri olmak bizi mutsuz eder.

Gençler hayatta alacağınız her kararın sorumluluğunu taşıyacak olgunlukta olun. Bunu yapabilmeniz için kararın size ait olması gerekmektedir.  Karar size değil de ebeveynlerinize, eğitmenlerinize, sevdiklerinize ait olursa ilerde suçlayacak birilerini ararsınız. Ve hayatın tek bir yolunun olmadığını, çok seçenekten oluştuğunu unutmayın.

Vereceğiniz her karara güveniyorum.

Sevgiyle Kalın…

paylaş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.