Ergoterapi Lisans Bölümü

Dünyada 100 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen Türkiye’de 2009 yılında ilk olarak Hacettepe Üniversitesinde Lisans Programı olarak açılmıştır.

Ergoterapi (İş ve Uğraşı Terapisi)  anlamlı ve amaçlı aktiviteler ile farklı ergoterapi müdahale tekniklerini kullanarak her yaş grubundaki bireyin günlük yaşamda bağımsızlığını, yaşamsal rollerini yerine getirmeyi, toplumsal katılımını sağlamayı ve yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen; meslek yasası tanımlanmış olan 4 yıllık bir sağlık mesleğidir  (Hacettepe Ünv.)

Ergoterapi Fiziksel, zihinsel ve ruhsal bozukluğu olan kişilerin günlük yaşam aktiviteleri ve çalışma becerilerini düzenleyerek yaşam kalitesi ve sağlıklarını koruyan, geliştiren bir alandır. Ergoterapistler kişinin bilişsel, ruhsal ve fiziksel kapasitesini anlamlı ve amaçlı aktiviteler yolu ile arttırır.

Yaşam alanında kişinin bağımsızlığını değerlendirir, mimari engelleri ortadan kaldırmak için çalışmalar yapar, aile ve toplumu dezavantajlı bireyle ilgili eğitir. Örneğin ev ortamında kişiye özel tutunma barları, tuvalet, banyo ve mutfak adaptasyonları gibi. Aktivitede ve aktivite sırasında kullanılan araçlarda kişinin durumuna göre adaptasyonlar yaparak bağımsızlığı artırır. Örneğin elinde kavraması olmayan bir kişi için kaşık ve çatalın sapını değiştirmek gibi

Ergoterapistlerin ne yaptıkları hakkında bazı örnekler

  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulmuş çocukların tedavisinde.
  • Disleksiye sahip bireylerin tedavisinde.
  • Toplumdan dışlanmış bireylerin topluma kazandırılmasında. (Madde bağımlıları, eşcinseller, fiziksel ve zihinsel engelliler, psikolojik problemi olan kişiler)
  • Doğuştan ya da herhangi bir kaza sonucu uzuv kaybı yaşayan bireyleri bağımlılıktan kurtarma. (özellikle temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda kişiye aktiviteler yaptırma)  
  • Yaşlıların veya engelli bireylerin evlerini onların kolay yaşayabilecekleri bir hala getirme.
  • İş yerlerini, evleri, okulları ergonomik bir şekilde düzenleme.
  • Suç işlemeye eğilimli veya suç işlemiş olan insanların hayata kazandırılması.
  • Kanser hastası bir bireyi evresine göre psikolojik destek verme ve zamanını kaliteli kullanması için aktiviteler bulma.

(Not : Bölümle ilgili bilgiler farklı sayfalardan derlenmiştir)

paylaş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.